Šiltinimas poliuretano putomis – vertinantiems ekonomiškumą ir ilgaamžiškumą

Patalpų šiltinimo profesionalai, išbandę purškiamas poliuretano putas, vieningai sutinka, kad tai yra geriausias būdas padidinti energinį namo efektyvumą, taip užtikrinant komfortišką gyvenimą šaltuoju metų laiku.

Kas yra poliuretano putos ir kuo jos ypatingos?

Poliuretano putos gaminamos polimerinės medžiagos, vadinamos poliuretanu, pagrindu. Poliuretanas yra viena iš korinio plastiko atmainų. Jo pavadinimas yra dažnai trumpinamas PUR arba PU, o poliuretano putas galima atpažinti iš raidžių trumpinio PPU.

Ši sintetinė medžiaga pasižymi labai gera garso ir šilumos izoliacija tiek dėl savo sudėties, tiek dėl savybės lengvai ir efektyviai užpildyti bet kokias pastato konstrukcijos ertmes. Penkių centimetrų storio poliuretano sluoksnis pagal termoizoliacinį efektyvumą atitinka keturiolikos centimetrų storio mineralinės vatos sluoksnį, o tam tikrose situacijose gali pakakti dar plonesnio šiltinamojo poliuretano putų sluoksnio, todėl šiltinimui nesunaudojama papildoma erdvė.

Sustingusių putų paviršius nekaupia drėgmės, todėl yraatsparus pelėsiui, o poliuretanu apipurkštos metalinės ar medinės konstrukcijos dalys yra užkonservuojamos, todėl nepatiria korozijos. Poliuretano šiltinamoji medžiaga atbaido graužikus, nes nesuyra jų skrandyje. Šiltinamojoje medžiagoje nesiveisia ir kiti kenkėjai.

Poliuretano putų šiltinamoji danga pakankamai atspari tiek itin žemai, tiek ir gana aukštai temperatūrai, nebijo net silpnesnių rūgščių ar kitų cheminių medžiagų, todėl dažnai pasirenkama specifinėse gamybinėse ar komercinėse patalpose. Su poliuretano putomis dirbantys meistrai jas giria už patogų ir ekonomišką transportavimą – putų žaliava užima nedaug vietos, o montavimui reikalingą įrangą nesudėtinga transportuoti. Poliuretano putomis apšiltintuose namuose gyvenantys žmonės džiaugiasi, jog ši šiltinamoji medžiaga su laiku nesukrenta, nesideformuoja ir net po dešimties ir daugiau metų funkcionuoja lygiai taip pat, kaip ir pirmąją dieną.

Atvirų porų ir uždarų porų poliuretano putos

Priklausomai nuo šiltinimo poreikių, patalpų tipo ar kitų kriterijų – galima rinktis uždarų porų arba atvirų porų poliuretano putas.

Uždarų porų ir atvirų porų poliuretano putų palyginimas

Uždarų porų poliuretano putos ypatingai atsparios pelėsiui, jos visiškai neįgeria vandens, todėl gali būti naudojamos patalpose, kuriose nuolat kondensuosis drėgmė. Lyginant su atvirų porų putomis, uždarų porų poliuretanas yra kiek tvirtesnis, tačiau šiek tiek nusileidžia atvirų porų poliuretanui garso izoliavimo kokybe.

Atvirų porų putos nėra tokios tankios kaip uždarų porų putos, todėl pačios žaliavos apšiltinimui sunaudojama mažiau, tačiau uždarų porų poliuretanas yra ilgaamžiškesnis. Šiltinamosios medžiagos tankumas lemia ir jos šilumos laidumo koeficientą, todėl šiuo atveju kiek pranašesnės uždarų porų poliuretano putos.

Prieš priimant sprendimą, kurias putas rinktis, verta žinoti, jog atvirų porų poliuretano apšiltinimas nėra atsparus vandeniui. Naudojant tokį apšiltinimą patalpose, kuriose numatoma drėgmė, reikėtų šiltinimo medžiagą papildomai padengti nuo garų saugančia plėvele. Apskritai, dažniausiai atvirų porų poliuretano putos naudojamos vidinėms pastato konstrukcijos dalims šiltinti, o uždarų porų poliuretanas gelbsti išorėje: šiltinant pamatus, stogą ar fasadą. Sumaniausi meistrai naudoja ir mišrų šiltinimo metodą, kuomet dengiami du skirtingų putų sluoksniai. Tokia šildomoji danga pasižymės tiek atvirų porų, tiek ir uždarų porų poliuretano savybėmis.

Šiltinimo poliuretano putomis specifika

Kuomet poliuretano putos slėginiu prietaisu purškiamos ant paviršiaus, jos putoja, todėl padidėja jų apimtis, o vos per kelias sekundes sustingusi masė sukuria besiūlę dangą, kuri patikimai saugo namus nuo vėjo, šalčio ir sumažina iš gatvės ar kaimynų atsklindantį triukšmą. Stingdamos poliuretano putos pačios užpildo reikiamus tarpus, o susidariusį perteklių vėliau galima pašalinti metalo pjūklu ar kitu aštriu įrankiu.

Kaip vyksta šiltinimas poliuretano putomis?

Šiltinimas poliuretano putomis yra labai paprastas, kadangi nereikia jokių ypatingų paruošiamųjų darbų. Putos purškiamos tiesiai iš talpos, o šiltinama konstrukcijos dalis nereikalauja armavimo ar kitų papildomų darbų. Be to, jokios įtakos neturi paviršiaus tipas, ant kurio putos purškiamos, kadangi jos sukimba su medžiu, metalu ir daugeliu kitų paviršių, išskyrus tik tefloną bei polietileną. Vienintelis reikalavimas prieš pradedant darbus – išdžiovinti paviršių, jeigu jis drėgnas, ir nuvalyti dulkes ar purvą.

Šiltinant poliuretano putomis tokias svarbias vietas kaip namo stogas, nereikia skirti jokio papildomo dėmesio vietoms prie pat gegnių, o atliekant sienų šiltinimo darbus plyšiai prie durų ar langų nekelia jokių rūpesčių, nes putos besiplėsdamos viską užpildo tolygiai. Taip yra galimybė prieiti prie itin komplikuotų vietų. Tokiu būdu šiltinant su poliuretano putomis garantuojamas šimtaprocentinis šalčio tiltų – prasčiau apšiltintų ištisinių zonų, dėl kurių vėliau būtų prarandama šiluma – išvengimas.

Kadangi poliuretano putos yra atsparios išoriniams gamtos veiksniams, nebūtina skubėti jų slėpti po apdaila. Tai yra labai aktualu statant naują namą, kuomet visų darbų nudirbti greitai nesuspėjama. Vis dėlto, jei su aplinka poliuretano putos sąveikaus ilgą laiką, jas reikėtų apsaugoti nuo saulės šviesos, nes jų struktūrai gali pakenkti ultravioletiniai saulės spinduliai.

Nors poliuretano putų darbinės temperatūros amplitudė gana plati, geriausia ir patogiausia su šiomis putomis dirbti vasarą, kuomet naktimis temperatūra siekia apie 10°C. Šiltinimo poliuretano putomis darbus gali atlikti ir vienas darbuotojas, tačiau sudėtingesniems objektams gali būti pasitelkiama kelių žmonių komanda.

Poliuretano putų panaudojimo galimybės

Dažniausiai poliuretano putomis šiltinamos vidaus arba lauko sienos, grindys, perdangos, stogas, pastogė ir pamatai. Poliuretano putomis gali būti apšiltinamas tiek naujos statybos pastatas, tiek ir sandarinami plyšiai esamoje neefektyviai funkcionuojančioje šiltinamojoje medžiagoje.

Iš anksto numačius šiltinimą poliuretano putomis galima specialiai nevargti su nedideliais tarpais konstrukcijoje, kadangi putos juos puikiai užpildys. Nors pagrindinė poliuretano putų paskirtis yra apšiltini patalpas, ši medžiaga sustingsta į pakankamai tvirtą dangą, todėl gali pasitarnauti papildomam statinio konstrukcijos sutvirtinimui.

Poliuretano putomis šiltinti gyvenamąjį karkasinį namą ar atskiras plytinio namo vietas verta dėl labai mažo šios medžiagos šilumos laidumo koeficiento. Bet tai ne vienintelė priežastis rinktis poliuretaną savo namams.

Nors putų dengimo metu darbuotojas dėvi kvėpavimo kaukę, kad apsisaugotų nuo darbo metu sklindančių cheminių medžiagų, sustingusios putos yra visiškai nekenksmingos. Jos neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, nealergizuoja, todėl namuose garantuojama sveika aplinka. Be to, ši danga yra nedegi, todėl sumažinama gaisro tikimybė bei ugnies plitimo galimybė.

Fabrikuose, sandėliavimo ar kitose specifinėse patalpose poliuretano putos yra nepamainomos dėl to, jog jomis galima dengti įvairių formų objektus, pavyzdžiui, vandens rezervuarus arba vamzdžius. Putas galima naudoti aukštos ar žemos temperatūros patalpose. Jos gali būti naudojamos ne tik siekiant apšiltinti pastatą, bet ir sukurti pastate vėsesnį orą vasaros karščių metu. Juk gera izoliacija ne tik nepraleidžia šilumos iš vidaus į lauką, tačiau taip pat veikia ir atvirkščiai.

Pabaigai

Jei vis dar abejojate, ar poliuretano putos – tai jūsų šiltinamosios medžiagos pasirinkimas, pagalvokite apie akivaizdžius skaičius. Vos trijų centimetrų poliuretano putų sluoksniu apšiltinto namo (kuomet šiltinamos tik sienos, tiek ir stogas) šildymo išlaidos gali sumažėti net 80-90 procentų.

Taigi, investicija atsiperka iš karto ir net pati nemaloniausia lietuviška žiema jums nebekelia jokių rūpesčių. Jei sunku tuo patikėti, visuomet siūloma padaryti termovizinę pastato nuotrauką prieš šiltinimą ir po jo. Įprastai šios nuotraukos įtikina net ir didžiausius skeptikus.